Tomasz Drzazgowski, Chojnice:
psycholog, psychoterapeuta

(d. Arbor)

O psychoterapii

NOWE: Co daje psychoterapia? Dlaczego psychoterapia pomaga

Psychoterapia psychoanalityczna osiąga dobre rezultaty – wynika z najnowszych badań*. Efekty są porównywalne, a w wielu sytuacjach lepsze niż uzyskiwane za pomocą innych metod.

*) Mark Solms (2018) The scientific standing of psychoanalysis. BJPsych International, 15, 5-8.

Na czym polega i jak działa psychoterapia?

Psychoterapia jest doświadczeniem bycia w bezpiecznej relacji, w której pacjent może wnieść wszystko – uczucia, myśli, lęki, pragnienia, impulsy, potrzeby. Również to, co dręczy, boli, przysparza cierpienia.

Psychoterapeuta dba o jasne i stabilne granice. Używa ponadto swojej wiedzy i doświadczenia, żeby wspólnie z pacjentem omawiać i rozumieć to, co temu się przydarza, co go spotyka, co dzieje się w nim, w jego życiu i relacjach. Także objawy oraz związane z nimi myśli i emocje – również te nie do końca świadome.

Wszystko bowiem to, co może być wypowiedziane, nazwane, zrozumiane, przestaje aż tak bardzo męczyć, przytłaczać. Przestaje sprawiać ból psychiczny, a niekiedy fizyczny. Przestaje spędzać sen z powiek.

W ten sposób można pozbyć się objawów albo zmniejszyć ich nasilenie, przeżywać mniej lęku i napięcia, poprawić swoje relacje z innymi i z sobą samą/samym. Można dokonać koniecznych zmian bądź zaakceptować pewne rzeczy. Można mieć z życia więcej satysfakcji.

Udział w grupie psychoterapeutycznej daje ponadto możliwość przełamania izolacji, spotkania z podobnymi sobie osobami, praktycznego ćwiczenia asertywności i zdolności interpersonalnych.

Jak się odbywa psychoterapia?

Aby spełnić swoje cele, psychoterapia musi odbywać się regularnie. W przypadku psychoterapii indywidualnej są to jedna bądź dwie sesje tygodniowo. Natomiast grupa psychoterapeutyczna na ogół spotyka się raz w tygodniu.

Psychoterapia musi trwać jakiś czas. Może być on krótszy albo dłuższy, ale z pewnością należy nastawić się na więcej niż kilka sesji. Mówimy przecież o pracy nad sprawami, które na ogół nawarstwiały się latami.

Jak zacząć?

Początkiem jest zawsze kilka rozmów (konsultacji), które mają na celu poznanie pacjenta i tego, z czym przychodzi. Obie strony decydują, czy mogą i chcą ze sobą pracować. Jeśli tak, zawierany jest kontrakt, który obejmuje cele psychoterapii i jej zasady.

O rodzajach prowadzonej przeze mnie psychoterapii można przeczytać na stronie Oferta.